O autorze
Zapraszam dorosłych do świata nastolatków, o którym często nie mają zielonego pojęcia. Jestem autorem książki „Zakaz wstępu! O młodzieżowej (pop)kulturze i relacjach społecznych”, prowadzę stałą rubrykę "Świat młodzieżowych fascynacji" w „Problemach Opiekuńczo-Wychowawczych”. Pracuję w instytucie badawczym jako m.in. redaktor czasopism naukowych.

Sprawa Keshy. Kobiece gwiazdy muzyki przeciw kulturze gwałtu

fanpejdż We Love Lady GaGa Forever/Facebook
Sprawa jest obecnie najgłośniejszą w amerykańskim showbiznesie i bardzo ważną z perspektywy ofiar przemocy seksualnej na całym świecie. Po jednej stronie znana piosenkarka, po drugiej potężny producent muzyczny Dr Luke, za którym stoi jeszcze potężniejszy koncern. Wokalistka oskarża o gwałt producenta. Wspierają ją największe kobiece gwiazdy muzyki, sama Taylor Swift wpłaca 250 000 dolarów, by wesprzeć koleżankę w sądowej batalii. O tym, jak popkultura promuje kulturę gwałtu, jak ważna jest solidarność kobieca i co może dobrego zdziałać nagłośnienie tej sprawy dla młodych dziewcząt.

Kesha to popularna wokalistka amerykańska. Rocznik ’87. Jej muzyka jest taneczna, imprezowa – taki też był wizerunek piosenkarki, a jej piosenki w dużej mierze są o imprezowaniu. Ma na koncie kilka numerów jeden na amerykańskiej liście przebojów Billboard i jest znana na całym świecie, gdyż większość jej singli docierała do TOP 10 list przebojów. Nastolatki znają ją doskonale, jest ich ulubienicą. Może nie jest darzona kultem jak Lady Gaga czy Demi Lovato, ale wszystko, co się wokół niej dzieje do młodych ludzi dociera. Obecnie Kesha walczy ze swoim producentem, potężnym człowiekiem w branży, twórcą hitów i odkrywcą wielu artystów o pseudonimie artystycznym Dr Luke, czyli Łukaszem Sebastianem Gottwaldem (jego ojciec był Polakiem), którego oskarżyła o gwałt, bicie i znęcanie psychiczne.

Na razie piosenkarka przegrała w sądzie w innej sprawie – wciąż bez zgody producenta nie może nagrywać nowych utworów, gdyż jest związana kontraktem. Po tej informacji pojawiły się komentarze, że sąd zmusił wokalistkę do współpracy ze swoim oprawcą. Sprawę komentowały na swoich profilach społecznościowych największe kobiece gwiazdy muzyczne, jak: Lady Gaga, Ariana Grande, Lorde, Demi Lovato, Iggy Azalea i wiele znanych osób. Taylor Swift wpłaciła 250 000 dolarów na rzecz Keshy, o czym poinformowała matka piosenkarki na Twitterze. Wielka kwota jest wyrazem solidarności kobiecej. Na stronie Change.org pojawiła się także petycja, która nawołuje do bojkotu produktów firmy Sony za wspieranie kultury gwałtu, gdyż jedna z firm należąca do koncernu została założona przez Dr Luke.

Takie sprawy zawsze są trudne, zwłaszcza gdy kobieta musi udowodnić przed sądem, że została zgwałcona, a oprawca zwykle jest silniejszy, bogatszy i bardziej wpływowy. Wiele sytuacji było opisywanych przez media. O tym, czym jest kultura gwałtu oraz czym jest przemoc seksualna, przeczytasz w linkach zamieszczonych na końcu tekstu.


Dlaczego ta sprawa jest ważna?
Po pierwsze tematyka i nawiązania do gwałtu są często eksploatowane w popkulturze. Męskie gwiazdy przekazują negatywne wzorce fanom, promują przemoc seksualną. Składają się na to teledyski raperów, które ukazują kobiety w rolach seksualnych przedmiotów, podrzędności i uległości, teksty piosenek (nawet rodzimego disco polo, o Gangu Albanii nie wspominając), wizerunek macho, który nadal chętnie jest rozpowszechniany. Nawet powiedzenie, że „kobiety lubią brutali” stanowi podtrzymywanie pewnego stereotypu męskości jako dominacji. Popkultura przesiąknięta jest przemocą seksualną, a na pierwszym planie zawsze jest kobiece ciało, im bardziej nagie, tym lepiej. Nawet sesje modowe również odtwarzają gwałt (kampania Dolce&Gabbana), co ma na celu wywołanie kontrowersji, ale jest niebezpieczne z uwagi na estetyzowanie przemocy.

Sytuacja Keshy jest przełomem również dlatego, że wokalistka nie została sama. Wsparły ją największe kobiece gwiazdy – do mediów poszedł komunikat o solidarności kobiecej. To bardzo ważny sygnał, by okazać solidarność i wsparcie koleżance. Nawet symbolicznie poprzez wpis na Twitterze. Gwiazdy coraz odważniej podejmują temat przeciwstawiania się przmemocy, przykładem jest nominowana do Oscara piosenka Lady Gagi i Diane Warren „Till It Happens To You” do filmu dokumentalnego „Pole walki” („The Hounting Ground”), który przedstawia temat gwałtów na terenie amerykańskich kampusów uniwersyteckich. Beyonce w ostatnim teledysku do piosenki "Formation" nawiązuje do przemocy policji amerykańskiej wobec czarnoskórych obywateli. Kanye West również atakuje system, który wypycha młodych Afroamerykanów na drogę przestępczą. Gwiazdy popkultury zmieniają się, ich wpływ oddziaływania także się zmienia, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych i bezpośredniego kontaktu z fanami. Nie boją się utraty popularności.

Mam nadzieję, że młodzi ludzie w Polsce również staną po stronie piosenkarki. Temat przemocy seksualnej w relacjach rówieśniczych w badaniach młodzieży nie pojawia się za często i sprawia trudność dorosłym: nauczycielom i rodzicom, opiekunom. Mamy za to organizacje, które wspierają kobiety i dziewczyny, jak: Fundacja Feminoteka, Autonomia czy grupę edukatorek i edukatorów seksualnych PONTON. To ważne, by w kraju, w którym „nie można zgwałcić prostytutki” oraz w którym „ofiary same prowokują”, pojawił się silny głos, że można się przeciwstawić sprawcom przemocy.

Kesha dotąd nie była dobrym wzorcem dla młodzieży. Jej teledyski i utwory stawiały na promowanie ciągłych imprez, picia alkoholu, zabawy - w zasadzie na tym przekaz jej twórczości się kończył. Teraz sprawa wygląda inaczej, pokazała odwagę, ryzykując karierę i zarobione pieniądze, mówi publicznie o gwałcie. Może da to siłę do walki ze sprawcą innym zgwałconym kobietom i dziewczynom oraz ofiarom przemocy seksualnej.

Czekamy zatem na rozwój sytuacji i wyrok sądu. Warto śledzić tę sprawę, gdyż jest ona przełomowa, zwłaszcza dla kobiet i dziewcząt na całym świecie.

W mediach społecznościowych można śledzić reakcję fanów za pomocą hasztagu #FreeKesha

To reakcja Demi Lovato (jako przykład), źródło - Twitter @ddlovato


Lady Gaga i Kesha


Do akcji wkroczyła Adele, wystąpienie z Brit Awards z 24.02.2016



Do poczytania:
Codziennik Feministyczny - Łukasz Wójcicki, Czym jest kultura gwałtu? TUTAJ
naTemat.pl - Anna J. Dudek, W Polsce nie ma kultury gwałtu? Bzdura. Jest i niestety ma się dobrze TUTAJ
Okiem eksperta - Przemoc seksualna w szkole TUTAJ
Fundacja AUTONOMIA, Przemoc seksualna w relacjach rówieśniczych. Kampania na rzecz szkoły wolnej od szykan i napastowania seksualnego. Poradnik dla nauczycieli TUTAJ
Feminoteka.pl, Feministyczne chwile 2015 roku, które zmieniły showbiznes TUTAJ
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...